Ajalugu

Reiki taasavastajaks on jaapanlane dr. Mikao Usui (1865-1926). Tõuke selleks andis tudengite esitatud küsimus, kas ka tavalised inimesed on võimelised tervendama nagu Jeesus Kristus ja Buddha. Aastaid sellele küsimusele vastust otsides õppis dr. Usui sanskriti ja hiina keelt, et uurida vanu ürikuid. Ta veetis aastaid zen-kloostrites, lõpuks paastus ja mediteeris 21 päeva pühal Kura mäel. Viimasel päeval tuli valgustumine ja pühitsus, mille läbi sai Usui Reiki sümbolid ning omandas teadmise, kuidas edastada Reiki tervendavat energiat.

Legend jutustab neljast imest päeval, mil dr. Usui mäelt laskus. Kiirel laskumisel lõi ta varba vastu kivi veriseks. Valu pärast haaras ta instinktiivselt varbast kinni ning tundis, et käed muutusid tuliseks, verejooks peatus ja haav kasvas kinni. Mäejalamil astus ta majja, kus rändureile süüa pakuti. Seal tellis ta tugeva söömaaja, mis polnud just kõige targem tegu pärast pikka paastumist. Kuid ei juhtunud midagi halba. Toidu toonud naine kannatas hambavalu käes. Dr. Usui pani käed ta põsele ja valu oli kui käega pühitud. Nüüd läks dr. Usui kloostrisse, kus sai teada, et ta vaimsel juhil on artriidihoog. Dr. Usui tegi ka tema oma kätega terveks.

Dr. Usui proovis oma tervendusmeetodit esmalt iseenda ja oma perekonna peal. 1921. aastal asutas dr. Usui Harajukus kliiniku, kus Reiki praktikud tervendasid haigeid. Reikit tuldi ta juurde õppima kogu Jaapanist. Tema andekamaks õpilaseks ja järglaseks süsteemi hoidmisel ja arendamisel sai Chujiro Hayashi (1878-1941).

Kui dr. Usui 1926. aastal suri, oli ta jõudnud välja õpetada 18 reikimeistrit-õpetajat. Hayashil oli omakorda palju õpilasi. Enne II maailmasõda rajas ta Tokyos Reiki kliiniku, kuhu inimesed said tulla tervendusseanssidele ja Reikit õppima. 1935. a tuli sinna ravile Hawaiilt pärit noor naine Hawayo Takata (1900-1980), kellest sai dr. Hayashi õpilane. Pr. Takata sai Reiki pühitsused 1937. aastal. Järgmisel aastal pühitses dr. Hayashi ta meistriks. Dr. Hayashi kuulutas ta oma järeltulijaks – ülemmeistriks. Peale õpinguid ja praktiseerimist Jaapanis, pöördus pr. Takata tagasi Hawaiile. Temast sai võimas tervendaja ja suurepärane õpetaja, kes tutvustas Reikit ka läänemaailmale. Pr. Takata tervendas ja õpetas Reikit üle 40 aasta. Oma elu lõpuaastatel õpetas ta välja ja pühitses 22 meistrit. Veidi aega enne oma surma nimetas pr. Takata ülemmeistriks oma lapselapse Phyllis Furumoto, kes on Usui Shiki Ryoho neljas ülemmeister.
Algselt hoiti Reikit hoolikalt vaid Jaapanis ning pühitsused said vaid Jaapanis elavad haritud mehed.